Najczęściej zadawane pytania o testy na koronawirusa
1.Test PCR – co to jest?
1.Test PCR – co to jest?
Test RT-PCR to metoda diagnostyczna polegająca na oznaczeniu obecności materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2. Jako że SARS-CoV-2 to wirus RNA, badanie będzie polegało na wykryciu tych związków w badanej próbce. Wykorzystana w tym celu technika opiera się na reakcji łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkryptazą w czasie rzeczywistym. Dzięki temu jesteśmy w stanie wskazać ilościowe oraz jakościowe oznaczenia materiału genetycznego. Warto przy tym wspomnieć, że test PCR wyróżnia się precyzją wyników i pozwala na ich uzyskanie nawet wtedy, gdy do dyspozycji mamy tylko niewielką próbkę.
W naszym punkcie pobrań MEDICATOUR możesz wykonać test RT-PCR codziennie, 7 dni w tygodniu. Wynik dostaniesz do końca dnia na Twój adres email w dwóch językach: polski i angielski.
2.Test antygenowy – co to jest?
2.Test antygenowy – co to jest?
Test antygenowy w ostatnim czasie został uznany przez Światową Organizację Zdrowia za jedną z metod diagnostycznych w przypadku wirusa SARS-CoV-2. W dużej mierze wynika to z faktu, że test antygenowy pozwala nam na szybkie uzyskanie wyników oraz na jakościowe wykrycie antygenu wspomnianego wirusa. Warto przy tym porównać czas potrzebny do uzyskania wyników z testu PCR i z testu antygenowego – w pierwszym przypadku są to zazwyczaj 24 godziny, z kolei w drugim około 20 minut. Tego typu rezultaty sprawiają, że testy antygenowe okazują się bardzo dobrym sposobem na pierwsze rozpoznanie, czy nasz organizm nie został zaatakowany przez wirusa.
Rozważając wykonanie takiego badania jak test antygenowy, co to i na czym polega okazują się jednymi z najczęściej zadawanych pytań. Dlatego też warto pamiętać o tym, że w zależności od rodzaju testu wymaz pobiera się z nosa lub nosogardzieli, a wstępne wyniki pojawiają się zwykle już po kilkunastu minutach. Mimo to ujemny rezultat testu nie wyklucza zakażenia wirusem, a jedynie okazuje się wskazaniem do wykonania testu genetycznego w celu potwierdzenia wyników.
3.Ile kosztuje test antygenowy?
3.Ile kosztuje test antygenowy?
Jeśli chodzi o test antygenowy w Szczecinie – samo badanie wraz z dodatkowym zaświadczeniem potwierdzającym wykonanie testu i jego wynik, to wydatek rzędu 100 zł. Warto przy tym wspomnieć, że badanie możemy wykonać w dowolnym dniu tygodnia w Punkcie Pobrań MEDICATOUR w Szczecinie, gdzie test przeprowadzi wykwalifikowany personel medyczny. Ponadto wspomniane zaświadczenie otrzymujemy w językach angielskim i niemieckim, co dla wielu osób okazuje się ogromnym ułatwieniem podczas wszelkiego rodzaju podróży czy przyjazdów do Polski z innych krajów. Wynik badania jest znany już po 15 minutach i zaraz potem pacjent otrzymuje zaświadczenie.
4.Testy antygenowe – na czym polegają?
4.Testy antygenowe – na czym polegają?
Prawidłowo przeprowadzone testy antygenowe polegają na pobraniu wymazu z nosa lub nosogardzieli za pomocą sterylnej pałeczki. Następnie materiał umieszczamy na specjalnej płytce i czekamy na pojawienie się wyniku (zazwyczaj cały proces trwa 10-30 minut). Zasada działania testu antygenowego pozwala nam na wykrycie specyficznego białka występującego w przypadku wirusa SARS-CoV-2 powstającego w wyniku replikacji. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać szybkie i precyzyjne wyniki. Mimo to w przypadku pojawienia się wyników ujemnych, jednym z niezwykle ważnych zaleceń WHO okazuje się potwierdzenie ich testami PCR, które wyróżniają się nieco większą skutecznością.
Zastanawiając się, jak działa test antygenowy, warto także pamiętać o tym, że nie wszystkie tego typu badania zostały dopuszczone przez WHO jako jedna z metod diagnostycznych. Testy antygenowe, abyśmy mogli brać ich wyniki pod uwagę, powinny bowiem wyróżniać się czułością większą lub równą 80% oraz swoistością większą albo równą 97%. I choć bardzo często okazują się one godną uwagi metodą diagnostyczną, kiedy zależy nam na czasie lub nie mamy dostępu do testów genetycznych, Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych zaleca każdorazowe potwierdzanie wyników ujemnych oraz dodatnich dodatkowym testem molekularnym (czyli między innymi testem PCR).
5.Test antygenowy – jak się przygotować?
5.Test antygenowy – jak się przygotować?
Mimo że test antygenowy nie zajmuje wiele czasu i nie wymaga udania się do szpitala czy do punktu medycznego w celu pobrania wymazu, nieodpowiednie przygotowanie do badania może skutkować błędnymi wynikami. Z tego też powodu przygotowanie do wymazu z nosa powinno polegać na niespożywaniu posiłków przez przynajmniej trzy godziny przed pobraniem wymazu, na niestosowaniu żadnych środków donosowych (czyli wszelkiego rodzaju kropli lub żelów) przez minimum dwie godziny oraz na wstrzymaniu się od przepłukiwania i wydmuchiwania nosa.
Na podobnych zasadach opiera się również przygotowanie do wymazu z gardła. Wówczas nie powinniśmy spożywać żadnych posiłków przez około trzy godziny przed pobraniem wymazu, nie myć zębów ani nie korzystać z płynów do płukania jamy ustnej, a także zrezygnować z przyjmowania tabletek do ssania, cukierków do ssania lub aerozoli stosowanych do gardła przez dwie godziny przed przystąpieniem do testu.
6.Gdzie jest uznawany test antygenowy na COVID-19?
6.Gdzie jest uznawany test antygenowy na COVID-19?
Test antygenowy na COVID-19 jest uznawany we wszystkich krajach Europy takich jak Wielka Brytania, Norwegia, Szwecja, Niemcy, Chorwacja, Dania, Włochy czy Austria. Warto przy tym wspomnieć, że wydajemy zaświadczenie w języku angielskim w Szczecinie, które okazuje się dużym ułatwieniem podczas podróży do krajów angielskojęzycznych lub wtedy, gdy na badanie decydują się obcokrajowcy. Oprócz tego dużą popularnością cieszy się zaświadczenie w języku niemieckim – Szczecin bowiem okazuje się miastem, którego mieszkańcy często szukają zatrudnienia w Niemczech, dzięki czemu zaświadczenie w tym języku również stanowi duże ułatwienie podczas komunikacji.
7.Czy można wykonać test antygenowy samodzielnie w domu?
7.Czy można wykonać test antygenowy samodzielnie w domu?
TAK, bez problemu. Jeżeli nie musisz mieć zaświadczenia a tylko chcesz się sam/a zbadać dla swojej wiedzy możesz zrobić test samodzielnie w domu. Do tego celu służą specjalne testy dla laików, patyczek wkładasz płytko do nosa i po 15 minutach znasz wynik. Możesz teraz zamówić test z dostawą do domu. Link: https://covidgentest.com/testy-z-dostawa/
8.Czy test antygenowy jest traktowany tak samo jak test PCR?
8.Czy test antygenowy jest traktowany tak samo jak test PCR?
Mimo że zarówno test antygenowy, jak i test PCR zostały dopuszczone przez WHO jako metody diagnostyczne w określaniu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, ich wyniki nie zawsze traktuje się z taką samą wiarygodnością. W dużej mierze zależy to od wytycznych rządowych panujących w danym kraju – dlatego też testy dla turystów mogą niekiedy różnić się w zależności od celu podróży. Planując wyjazd do innego kraju, dobrym pomysłem będzie sprawdzenie, jakie badania należy wykonać i które testy będą brane pod uwagę po przekroczeniu granicy. Jako że nie zawsze są to wszystkie testy akceptowalne przez WHO, zapoznając się z wytycznymi obowiązującymi w danym państwie, możemy zaoszczędzić wiele czasu i nerwów, dzięki uniknięciu wszelkich nieporozumień.
9.Czy test COVID-19 zrobiony za granicą będzie brany pod uwagę w Polsce?
9.Czy test COVID-19 zrobiony za granicą będzie brany pod uwagę w Polsce?
Zastanawiając się, czy test na COVID-19, który wykonamy w innym kraju, będzie miał ważność również w Polsce, powinniśmy pamiętać o tym, że laboratoria znajdujące się w innych krajach nie muszą informować państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Polsce o dodatnich wynikach. Z tego też powodu Państwowa Inspekcja Sanitarna nie może zweryfikować wiarygodności wspomnianych wyników i tym samym potwierdzić zgodnie z przepisami, czy dana osoba jest lub nie jest zakażona wirusem SARS-CoV-2. Mimo to testy na koronawirusa zza granicy i ich wyniki powinniśmy przekazać lekarzowi POZ, który zdecyduje o dalszej diagnostyce.
10.Jakie rodzaje testów na COVID-19 są dopuszczalne po przyjeździe do Polski?
10.Jakie rodzaje testów na COVID-19 są dopuszczalne po przyjeździe do Polski?
W przypadku przyjazdu do Polski dopuszczalne są zarówno testy genetyczne, jak i antygenowe. Warto jednak pamiętać o tym, że wykonane testy antygenowe powinny wyróżniać się czułością większą lub równą 80% i swoistością większą albo równą 97%. Co więcej, uzyskane wyniki badania nie powinny być mieć więcej niż dwie doby, które liczą się od chwili otrzymania wyników.
Decydując się na przyjazd do Polski, testy na koronawirusa po powrocie zza granicy zwalniają nas z obowiązku odbycia kwarantanny, jeśli uzyskamy negatywny wynik. Warto przy tym wspomnieć, że kwarantannie nie podlegają także osoby zaszczepione, przy czym pod uwagę brany jest tylko pełny cykl szczepień. W praktyce oznacza to, że jeśli przyjmowana przez nas szczepionka składa się z dwóch osobnych szczepień, nie jesteśmy zwolnieni z kwarantanny ani z konieczności wykonania testu, dopóki nie przyjmiemy pełnej dawki.
11.Ile czeka się na wynik testu antygenowego?
11.Ile czeka się na wynik testu antygenowego?
Niewątpliwą zaletą testów antygenowych okazuje się szybki czas uzyskania wyników. W większości przypadków na rezultat badania powinniśmy poczekać około 15-20 minut, ale niekiedy wyniki pojawiają się nawet po 10 minutach. Z tego też powodu testy antygenowe bardzo często wykonuje się wtedy, gdy liczy się czas lub kiedy nie możemy wykonać testu PCR. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku takiego badania jak test antygenowy, kiedy wynik okazuje się ujemny, zaleca się przeprowadzenie dodatkowego testu genetycznego, który potwierdzi uzyskane rezultaty.
12.Czy test na koronawirusa boli albo jest szkodliwy dla zdrowia?
12.Czy test na koronawirusa boli albo jest szkodliwy dla zdrowia?
Osoby, które zastanawiają się, czy wymaz z nosa boli, ucieszy informacja, że tego typu pobranie materiału do badań okazuje się bezbolesne i nieinwazyjne. Ponadto pobranie próbek przez wykwalifikowany personel medyczny skraca czas trwania badania, a także zwiększa jego skuteczność. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku pacjentów zadających sobie pytanie, czy wymaz z gardła boli – tak samo jako wymaz z nosa jest to badanie nieinwazyjne oraz bezbolesne. Niektórzy pacjenci mogą jednak odczuwać dyskomfort wynikający z użycia wymazówki. Mimo to w wyniku jakichkolwiek obaw warto udać się do specjalnego punktu pobrań, aby uniknąć wszelkich niebezpiecznych sytuacji – okazuje się to szczególnie istotne w przypadku dzieci, które podczas pobierania wymazu mogą się wyrywać lub ruszać i tym samym zrobić sobie krzywdę.
Ponadto osoby, które nie wiedzą, czy test na koronawirusa jest szkodliwy, możemy zapewnić, że prawidłowo przeprowadzone badanie nie wiąże się z żadnym uszczerbkiem na zdrowiu. Warto jednak pamiętać o pozostaniu w bezruchu w trakcie pobierania próbek i o poinformowaniu personelu medycznego o różnych naszych obawach. Co więcej, wykonując badanie samodzielnie w domu, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na sterylność wszystkich przyrządów.
13.Kiedy wykonać test antygenowy?
13.Kiedy wykonać test antygenowy?
Zastanawiając się, kiedy wykonać test antygenowy, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na funkcjonowanie naszego organizmu i na ewentualne objawy mogące wskazywać na zakażenie. W przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 bardzo często możemy zaobserwować między innymi ogólne osłabienie, chroniczne zmęczenie, gorączkę, kaszel lub trudności z oddychaniem. Mimo to warto pamiętać o tym, że choroba u każdej osoby może mieć inny przebieg, dlatego testy antygenowe lub genetyczne dadzą nam największą pewność.
Oprócz tego test antygenowy powinniśmy wykonać po powrocie z innego kraju oraz po kontakcie z osobą zarażoną. Dzięki temu możemy nie tylko lepiej poznać nasz stan zdrowia, ale także zostać zwolnionym z obowiązku odbycia kwarantanny domowej, co dla wielu osób okazuje się dużym ułatwieniem codziennego funkcjonowania.
14.Czy test antygenowy zwalnia z kwarantanny?
14.Czy test antygenowy zwalnia z kwarantanny?
Osoby, które przyjeżdżają do Polski i chcą uniknąć obowiązku kwarantanny domowej, często zastanawiają się, czy test antygenowy zwalnia z kwarantanny. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Główny Inspektorat Sanitarny z kwarantanny może nas zwolnić negatywny wynik testu antygenowego lub genetycznego. Z tego też powodu wspomniane badania cieszą się dużym uznaniem wśród osób, które chciałyby potwierdzić swój dobry stan zdrowia i tym samym móc swobodnie wychodzić z domu oraz nie obawiać się o ryzyko zarażenia swoich bliskich.
Warto jednak pamiętać o tym, że z obowiązku kwarantanny nie zwalniają nas wyniki testów serologicznych.
15.Test antygenowy COVID a serologiczny – który wybrać?
15.Test antygenowy COVID a serologiczny – który wybrać?
Porównując test antygenowy a serologiczny, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na wiarygodność uzyskiwanych wyników. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez WHO testy antygenowe, aby można było uznać je za wiarygodne, powinny spełniać wymaganą swoistość i czułość, które okazują się znacznie wyższe niż w przypadku testów serologicznych. Dlatego też wspomniane testy serologiczne okazują się ciekawą propozycją dla osób, które chciałyby wykonać tańsze badanie, ale nie zaobserwowały u siebie objawów COVID-19 czy nie miały kontaktu z zakażoną osobą. Mimo to, jeśli zastanawiamy się, czy test antygenowy jest wiarygodny w większym stopni niż serologiczny, możemy mieć pewność, że pozwoli nam on na uzyskanie dokładniejszych wyników.